Prawo Ohma

Prawo Ohma – proporcjonalność napięcia U mierzonego na końcach przewodnika o oporze R do natężenia prądu płynącego przez ten przewodnik I. Wyraża się wzorem:
U = I R \,

Można je sformułować również następująco: natężenie prądu stałego I jest wprost proporcjonalne do całkowitej siły elektromotorycznej w obwodzie zamkniętym lub do różnicy potencjałów (napięcia elektrycznego U) między końcami części obwodu nie zawierającej źródeł siły elektromotorycznej.
Prawidłowość tę odkrył w 1827 roku niemiecki fizyk, profesor politechniki w Norymberdze i uniwersytetu w Monachium Georg Simon Ohm. Można ją opisać jako:
I \sim U \,

Współczynnik proporcjonalności w tej relacji nazywany jest konduktancją, oznaczaną przez G.
I = GU \,

lub w ujęciu tradycyjnym:
I = \frac U R
Odwrotność konduktancji nazywa się rezystancją (lub oporem elektrycznym) przewodnika i oznaczana jest wielką literą R:
\frac{1}{G} = R
Prawo Ohma określa opór elektryczny przewodnika:
R = \frac{U}{I}
Prawo to jest prawem doświadczalnym i jest dość dokładnie spełnione dla ustalonych warunków przepływu prądu, szczególnie temperatury przewodnika. Materiały, które się do niego stosują, nazywamy przewodnikami omowymi lub "przewodnikami liniowymi" - w odróżnieniu od przewodników nieliniowych, w których opór jest funkcją natężenia płynącego przez nie prądu. Prawo to także nie jest spełnione gdy zmieniają się parametry przewodnika, szczególnie temperatura. Ze wszystkich materiałów przewodzących prawo Ohma najdokładniej jest spełnione w przypadku metali.

1 komentarz:

  1. Prawo Ohma jest bardzo niedokładną zależnością. W przypadku zmiany temperatury czy też stanu skupienia całe równanie po prostu przestaje działać. No i też nie da się go zastosować do półprzewodników, ze względu na ich nieliniowy przyrost przewodnictwa.

    żarówki led GU10

    OdpowiedzUsuń

Wizytówka Facebooka